Prečo a kedy masáž?

Už po tisíce rokov ľudia vedia, že masáž je veľmi prospešná pre ľudský organizmus. Je všeobecne známe, že masáž uľavuje od bolestí, stuhnutia, kŕčov, pomáha urýchľovať látkovú výmenu a odvádzať odpadové látky (toxíny) cez lymfatický systém preč z tela, veľmi pomáha pri regenerácii športovcom, zmierňuje stres a mnoho iného. 

Najnovšie výskumy ukazujú, že masáž pomáha telu sa liečiť. Výskumníci robili krvné testy a testy svalov na pokusných osobách pred a po silovom tréningu. Jedna skupina bola po tréningu na masáži a druhá nebola. Výsledky boli prekvapujúce, keď sa ukázalo, že skupina, ktorá bola po cvičení na masáži mala výrazne iné výsledky. V krvi a svaloch ľudí po masáži sa ukázalo zvýšené množstvo génu zodpovedného za vývoj mitochondrií. Mitochondrie majú za úlohu rast buniek a produkciu energie. Druhý významný rozdiel bol, že gény, ktoré spôsobujú zápalové procesy, neboli aktivované.

Toto sú úžasné správy, pretože bolo konečne dokázané, že masáž urýchľuje regeneráciu po tréningu (manuálnej práci, vyčerpaní, a pod.) a zotavovanie po úraze, teda rehabilitáciu.

Kedy by ste mali ísť na masáž

1. Ak ste na masáži neboli už mesiace alebo dokonca roky

Toto je dôležité, pretože masáž alebo manuálna terapia má ďaleko väčšie účinky a výsledky vydržia dlhšie, ak ľudia chodia pravidelne. Toto je jeden faktor, ktorý sa veľmi podceňuje. V našich končinách ľudia nie sú zvyknutí chodiť pravidelne. V zahraničí je masáž považovaná za súčasť životného štýlu. Odporúčaná frekvencia návštev ako prevencia či už na masáž, chiropraxiu alebo akúkoľvek manuálnu terapiu je minimálne raz za dva týždne.

2. Aktívne trénujete

Či už ste skoro vrcholový športovec, cvičíte v posilňovni / alebo s vlastným telom, robíte vytrvalostný šport alebo akúkoľvek inú pohybovú aktivitu.

3. Máte bolesti chrbta, krku, kĺbov, ramien, atď.

Bolesť je spôsob akým s vami vaše telo komunikuje, že niečo nie je v poriadku. Čím sme v živote viac zaneprázdnení, tým máme väčšiu tendenciu ignorovať signáli tela a odkladať riešenia. A to je základná chyba. Treba si uvedomiť, že ak napríklad bolesť v krížoch začnete riešiť hneď ako sa objaví (napr. v tom týždni), väčšinou stačí jedna až dve terapie alebo masáže a je po probléme. Ak však prídete za rok, tak očakávajte že to bude podstatne dlhšie. Teda stratíte váš drahocenný čas, kvôli ktorému ste neprišli skôr, pretože budete musieť chodiť častejšie. A v neposlednom rade vás to bude stáť oveľa viac peňazí. Takže, ak idete na masáž z dlhoročnými problémami, neočakávajte zázraky po prvej terapií. Každé telo reaguje na masáž inak, no vo všeobecnosti by ste mali vidieť nejaký progres.

4. Migrény a silné bolesti hlavy

Príčin kvôli čomu vznikajú migrény je hneď niekoľko od závažných onkologických ochorení až po jednoduché spazmy. Práve stuhnuté svaly okolo ramien, lopatiek a krku často spôsobujú obrovské napätie a z toho bolesti hlavy. Masáž poprípade manuálne napravenie je ideálna kombinácia.

5. Nemáte plný rozsah pohybu

Niekedy bežný človek ťažko rozozná aký je vôbec plný rozsah pohybu. Našťastie ľudské telo je symetrické, to znamená, že môžete otestovať napríklad pravú a ľavú ruku alebo jednoducho otočte hlavu čo najviac doprava a potom doľava a porovnajte. Často je obmedzený rozsah pohybu spojený aj s bolesťou.

6. Trpíte nespavosťou

Možno by ste neverili ako veľmi pomôže dobrá masáž kvalitnému spánku. Je to rokmi overené. Prečo? Pretože na masáži okrem iného psychicky zrelaxujete. Ak nemôžete v noci spávať, nepodceňujte to. Niekedy ľudia skúšajú všelijaké zaručené recepty, tabletky a zabúdajú na niečo také jednoduché ako masáž. Spánok je životne dôležitý pre správne fungovanie človeka a jeho mentálne zdravie.

7. Stres a rýchle tempo

Toto súvisí úzko s problémami so spánkom, no ľudia žijúci pod neustálym tlakom a v strese nemusia mať automaticky problémy so spánkom. Dôsledky sa môžu prejaviť rôzne. Ak patríte do tejto skupiny, neváhajte, masáž vás upokojí. Budete mať konečne pocit, že môžete spomaliť a „vydýchnuť si“. Masáž by sa mala stať pravidelná súčasť vašej psychohygieny.

Našli ste sa v našich dôvodoch? Ak áno, neváhajte a doprajte svojmu telu oddych. Navštívte nás a vyberte si z našej ponuky masáží.